A képes levelezőlapok küldése visszaszorulóban lévő szokás, ma már inkább csak karácsonykor és húsvétkor adunk fel üdvözlőlapokat távoli barátainknak, szeretteinknek. Az ünnepi üdvözlőlapok küldése a korábbi időszakokban az emberek közötti kommunikáció fontos részét képezte, karácsonyra és húsvétra jelentős számú képeslapot adtak ki a kiadók. A Zempléni Múzeum gyűjteménye több ezer húsvéti lapot őriz, blogbejegyzésünkkel ezekből szeretnénk ízelítőt adni a képeslapkiadás kezdeti időszakától az 1960-as évekig.
1905-ben postára adott képeslap. A kiadók gyakran éltek azzal a módszerrel, hogy el nem adott készleteiket utólagos felirattal aktualizálva dobták piacra, hátha az ünnep alkalmával elfogynak. Feltehetően ennél a lapnál is ez történt, a húsvéti üdvözlet felirat utólagos rányomásnak tűnik
Technika, vallás a képeslapokon
A képes levelezőlapok a tömegkommunikációs eszközök fejlődése előtt képi oldalukkal tájékoztató, képekkel történő hírközlő feladatot láttak el. Egyik feladatuk éppen az új technikai eszközök megismertetése volt. Gyűjteményünkben számos olyan húsvéti lapot őrzünk, amelyeken a csibék és nyuszik változatos közlekedési eszközökön utaznak.
Ugyanakkor nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy a húsvét a legnagyobb keresztény ünnep. Szent Pál a korintusiakhoz írt első levelében már azt írja, a Vulgáta fordítását idézve: „Ha pedig Krisztus fel nem támadott, akkor hiábavaló a mi prédikálásunk, hiábavaló a ti hitetek is” (1Kor 15,14.) – Így jelezve a legfontosabb keresztény tanítást. Gyűjteményünkben a természet megújulásának szimbólumai mellett a vallási tartalmat hangsúlyozó képes levelezőlapokat is őrzünk.
Különleges technika
A századforduló a képes levelezőlapok aranykorát jelentették. Nem csak a nagyszámú képeslap feladás, a gyűjtési láz és albumokba rendezés társadalmi elterjedtségének mértéke miatt, hanem a képeslapkészítés technikai sokszínűsége miatt is. A vásárlók kegyeiért egymással vetélkedő kiadók a legkülönbözőbb technikai újításokkal, változatos anyagok felhasználásával igyekeztek képeslapokat előállítani. Népszerűek voltak többek között a domborított nyomással készített, selyemre és nyírfakéregre nyomtatott, a hímzett lapok. Gyűjteményünkben a húsvéti lapok között is több különleges technikájú lapot őrzünk.
Főként a dombornyomással készített húsvéti képeslapok voltak a jellemzőek. Ezt a lapot szövetre nyomtatták, még digitalizált változatában is látható a lap sérülésénél a szövet mintája
Képeslapkiadás a két világháború idején
Az első világháborúban nagy számban jelentek meg képeslapok. Könnyebbé tette a fronton szolgáló katonák kapcsolattartását az otthon maradottakkal, másrészt a hadvezetés is propagálta a képeslapok küldését, a gyorsabb cenzúra, a képi oldal propagandaszerepének erősödése miatt. A Nagy Háború idején sokféle húsvéti képeslap került forgalomba, található közöttük szentimentális témaválasztásúak mellett olyan is, amely belepillantást nyújt a katonák életébe, fotótechnikával készült, grafikai és propaganda célú is.
Az első világháborúban nagy számban készültek grafikai képeslapok, melyek propagandacélt szolgáltak; többek között a szövetségesi érzés erősítését
Húsvéti üdvözlet a frontról, 1917-ben
A második világháborúban a Nagy Háborúhoz képest jóval kisebb számban készültek képeslapok, azok is főként grafikai eljárással. A tömegkommunikációs eszközök fejlődése és a háború totális jellege háttérbe szorította a képes levelezőlapokat.
A két világháború között
A két világháború között Csonka Magyarországon a képeslapok a trianoni döntés elleni tiltakozás kifejezői lettek. Több tízezres példányszámban, több sorozat látott napvilágot irredenta, revíziós céllal. Ugyanezt a feladatot töltötték be a Magyarországon felállított országzászlókról készített földrajzi lapok. A képeslapok emellett a magyarságtudat erősítésében is szerepet játszottak, a hagyományok, a nemzeti sajátosság erősítésével.
Készültek képeslapok "Boldog Magyar Húsvétot" és "Boldog Magyar Feltámadást" felirattal.
Az 1950-1960-as évek
A második világháború után a képeslapkiadás állami monopóliumba került, az antiklerikális törekvések jól nyomon követhetőek a képeslapokon is. Az 1950-es évek képeslapjai rajzok alapján készültek, a vallási tartalom teljesen hiányzik róla, helyét az úttörők és a szocializmus éltetése vette át. Az 1960-as években a képeslapok fényképek alapján készültek. Ezek a lapok szintén nem az ünnep vallási tartalmára helyezték a hangsúlyt, inkább a húsvéthoz kapcsolódó népszokások, a nem vallási szimbólumok kerültek előtérbe.
A húsvét vallási tartalma helyett a népszokások voltak hangsúlyosak az 1960-as évek fotólapjain
A hivatalos ideológiával szemben a lakosság egy része saját készítésű képeslapokkal igyekezett megőrizni az ünnep vallási tartalmát.
Kézzel készített képeslap, 1957-ben postázták a korszakban kevéssé preferált "áldott" jelzőt tartalmazó lapot
1990 óta ismét bárki adhat ki képeslapokat, azonban a kommunikációs eszközök versenyében és a postai szolgáltatások drágulása következtében egyre kevesebben fordulnak az üdvözlés e formájához.
(B. M.)