Időszaki kiállítás az 1848/49-es szabadságharcra emlékezve

Válogatás a Zempléni Múzeum képeslapgyűjteményéből

A magyar történelem egyik kiemelkedő jelentőségű eseményéhez, az 1848/48-es forradalom és szabadságharchoz kapcsolódóan új időszaki kiállítással várjuk látogatóinkat.

A Zempléni Múzeum közel egymilliót számláló képes levelezőlap gyűjteményében az 1848-1849-es eseményekhez köthető anzikszok nagy számban képviseltetik magukat. Az 1870-es évek végétől megjelenő és nagy népszerűségnek örvendő képeslapok a hazai nyomdaipar fejletlensége miatt a lapkiadás kezdetén külföldi nyomdákból származtak. Ezért ez a korszak nem őriz 48/48-hez köthető képeslapokat. A hazai képeslapkiadás a Millennium évében (1896) indult meg, a forradalom ötvenéves jubileuma alkalmából már több képeslapot is kiadtak, majd a 48/49-es kultusz ápolása jelentős szerepet töltött be a nemzettudat formálásában. A 48/49-es forradalom és szabadságharc eseményeire, kiemelkedő személyeire, illetve az aradi tizenhármak vértanúságára emlékezve és emlékeztetve nagy számban jelentek meg képes levelezőlapok.

Időszaki kiállításunkból a nagy számú 48/49-es lapok közül tematikusan válogatva egy kis csokrot nyújtunk át Önöknek, amely a Pest és Buda városképének 1848-ból származó metszeteitől kezdve a forradalom és a szabadságharc eseményeit ábrázoló képeslapokon keresztül vezet el az aradi vesztőhelyre. A kiállítás harmadik része a 48/49-es események kultuszát idézi meg, a századelőtől a napjainkig kiadott képeslapokból válogatva.

V. Ferdinánd 1848. december 2-i lemondatása után Ferenc Józsefhez került a hatalom, aki uralkodásának 50. évfordulója alkalmából számos képeslapot adtak ki. Kiállításunkban egy különleges technikával készült képes levelezőlappal idézzük őt meg, melynek középső részét forgatva a frissen trónra lépett fiatal Ferenc József portréját nézhetjük meg.

Szeretettel várjuk Kedves Látogatóinkat!

(Részlet a kiállításból)

Hétköznapokon:

8.00-16.00 óra között

Szombat, vasárnap, ünnepnapok:

10.00-16.00 óra között

Copyright © 2019 Zempléni Múzeum  Rights Reserved.